CZ SK
+420 603 417 312
info@plysak.cz

Břišní tyfus

Kód zboží: GMEU-PD-0760
Záruka: 2 roky
Dostupnost: skladem 5 kusů
Salmonella typhi

Rozměr:Po jednom nebo dvou týdnech inkubační doby onemocnění, způsobeného bakterií Salmonella typhi, udeří tyfová horečka doprovázená krvácivými červenými skvrnami na hrudníku a břiše, vředy na střevech a extrémně vysokou horečkou, která může trvat i déle než měsíc. Neléčené onemocnění může mít až 20% úmrtnost.
Naštěstí dnes existují očkovací látky, které mají až 70% účinnost. A přestože infekce břišního tyfu projevuje určitou odolnost vůči antibiotikům, obvykle na tuto léčbu reaguje.
I když je dnes břišní tyfus vzácný, na přelomu 20. století byl daleko běžnější. Tak běžný, že stačilo, aby se jedna kuchařka z New Yorku, Mary Mallonová, stala jeho přenašečem. Jak se stěhovala z domácnosti do domácnosti, její zaměstnavatelé jeden po druhém onemocněli. Vždy popírala, že by někdy měla tuto nemoc (a opravdu, lehké případy břišního tyfu mohou být zaměněny s chřipkou), ale newyorští úředníci ji přesto nechali otestovat, přišli na to, že je nositelem infekce a nařídili jí karanténu. Mary Mallonová nakonec byla propuštěna, ale okamžitě přijala falešné jméno a vrátila se ke svému povolání. Později byla zadržena znovu, ale bohužel až poté, co nakazila řadu lidí – a nechala za sebou několik mrtvých.
Ačkoliv i jiným zdravým přenašečům se podařilo neúmyslně nakazit další lidi, odmítnutí Tyfové Mary spolupracovat s úředníky však nezapomenutelně spojilo právě její jméno s infekcí břišního tyfu.

  výška:   15 cm (25 cm)
  šířka:      5 cm
  hloubka: 3 cm

Cena: 255,- Kč
Pokud máte dotaz na zboží rádi jej zodpovíme.

Kontakt

Prodejna:
Plyšák.cz - Getrun s.r.o.
Pod Harfou 32/34, Praha 9

Otevírací doba:
Vyzvednutí zboží dle dohody

Plysak.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.