www.plysak.cz
Plyšáci a hračky nejen pro nejmenší
Garance dětské spokojenosti
Doprava zdarma od 1.000,-
Více než 13000 produktů
Naše výdejní místo v Praze je stále v pracovních dnech od 7 do 18 hod.

Břišní tyfus

Kód zboží:
pl_GMEU-PD-0760
Výrobce:
GiantMicrobes
Dostupnost:
SKLADEM 4 ks
Cena za ks s DPH
255,- Kč
ks
Po jednom nebo dvou týdnech inkubační doby onemocnění, způsobeného bakterií Salmonella typhi, udeří tyfová horečka doprovázená krvácivými červenými skvrnami na hrudníku a břiše, vředy na střevech a extrémně vysokou horečkou, která může trvat i déle než měsíc. Neléčené onemocnění může mít až 20% úmrtnost.
Naštěstí dnes existují očkovací látky, které mají až 70% účinnost. A přestože infekce břišního tyfu projevuje určitou odolnost vůči antibiotikům, obvykle na tuto léčbu reaguje.
I když je dnes břišní tyfus vzácný, na přelomu 20. století byl daleko běžnější. Tak běžný, že stačilo, aby se jedna kuchařka z New Yorku, Mary Mallonová, stala jeho přenašečem. Jak se stěhovala z domácnosti do domácnosti, její zaměstnavatelé jeden po druhém onemocněli. Vždy popírala, že by někdy měla tuto nemoc (a opravdu, lehké případy břišního tyfu mohou být zaměněny s chřipkou), ale newyorští úředníci ji přesto nechali otestovat, přišli na to, že je nositelem infekce a nařídili jí karanténu. Mary Mallonová nakonec byla propuštěna, ale okamžitě přijala falešné jméno a vrátila se ke svému povolání. Později byla zadržena znovu, ale bohužel až poté, co nakazila řadu lidí – a nechala za sebou několik mrtvých.
Ačkoliv i jiným zdravým přenašečům se podařilo neúmyslně nakazit další lidi, odmítnutí Tyfové Mary spolupracovat s úředníky však nezapomenutelně spojilo právě její jméno s infekcí břišního tyfu.

Rozměr:
  výška:   15 cm (25 cm)
  šířka:      5 cm
  hloubka: 3 cm
Uvedená cena je za 1 ks.
www.plysak.cz
Getrun s.r.o.
Hornokrčská 1947/2
114 00 PRAHA 4
IČ: 24257753
DIČ: CZ24257753
GetRun
© www.plysak.cz 2021
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.