www.plysak.cz
Plyšáci a hračky nejen pro nejmenší
Garance dětské spokojenosti
Doprava zdarma od 1.000,-
Více než 20000 produktů

Plané neštovice

Kód zboží:
pl_GMEU-PD-0120
Výrobce:
GiantMicrobes
Dostupnost:
SKLADEM 4 ks
Cena za ks s DPH
255,- Kč
ks
Nakazit se planými neštovicemi bylo kdysi jako dětský iniciační rituál – téměř každý tu nemoc někdy v mládí chytil. Někteří rodiče skutečně pořádali „neštovicové večírky“, aby děti schválně nakazili v útlém věku, kdy příznaky nebývají vážné. Ale dny, kdy si lidé pohrávali s virem způsobujícím škrábání, spějí rychle ke konci: důrazné zavádění účinné vakcíny způsobuje, že jsou už plané neštovice vzácné.

Co jsou plané neštovice? Technicky vzato se jedná o infekci virem Varicella-Zoster (což je člen rodu virů Herpesviridae a bratranec oparu a mononukleózy). Obecněji řečeno jde o vysoce nakažlivou, i když zpravidla ne vážnou chorobu, která se obvykle šíří při přímém kontaktu (nebo kašláním a kýcháním) a vytváří stovky svědivých červených flíčků všude na kůži.

Při povrchním pozorování připomínají tyto flíčky stopy, které zůstanou po pravých neštovicích, a tak pravděpodobně vznikl název „plané neštovice“ – slabé verze daleko vážnější choroby – i když jiné etymologické teorie vycházejí z podobnosti těchto stop kuřecímu klovnutí nebo cizrně.

Každopádně ať to slovo pochází odkudkoli, když existuje vakcína, mizí virus Varicella-Zoster ze scény. Ale nechvalte dne před večerem: protože vakcína se vyrábí z oslabené formy živého viru, pokud už nejste hodně mladí, pořád je možnost, že vakcínový virus k vám jednou přijde jako staré dobré plané neštovice ve formě oparu.


Rozměr:
  průměr:  13 cm
Uvedená cena je za 1 ks.
www.plysak.cz
Getrun s.r.o.
Hornokrčská 1947/2
114 00 PRAHA 4
IČ: 24257753
DIČ: CZ24257753
GetRun
© www.plysak.cz 2021
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.