CZ SK
+420 603 417 312
info@plysak.cz

Svítilka třpytivá

Kód zboží: pl_GMEU-PD-0660
EAN: 874665006178
Výrobce: GiantMicrobes
Záruka: 2 roky
Dostupnost: SKLADEM 8 ks
Když zajdete v noci k moři nebo do zálivu a spatříte drobné záblesky světla vycházející z vody, není to vaší divokou představivostí. Jsou to mořské řasy obrněnky z rodu svítilek, jejich název pochází z latinského slova Noctiluca, které znamená „noční světlo“, a někdy bývají také označovány jako „mořský třpyt“.
Tyhle drobné obrněnky se vznášejí pod hladinou oceánů v miliónech. Když jsou vyrušené (pohybem vody), rozzáří se a vydávají jasné, světelné záblesky. Tomuto záření se říká bioluminiscence a v oceánu má nazelenalou nebo modrou barvu, protože světlo dobře proniká skrz vodní masu.
Svítilky můžete povzbudit k záření rozvířením vody. A při nočním potápění mohou ploutve potápěče za sebou zanechat celý ohňostroj! Stejně tak můžete vidět světélkující vlnu odraženou od boku lodě. (Má se za to, že staří polynéští námořníci používali signál vycházející ze světélkujícího planktonu k zaměření polohy a navigování lodí.)
Ale proč svítilky září? Nikdo to neví jistě. Má to pravděpodobně cosi společného s lovem a komunikací. Jednou z představ je, že světlo děsí predátory, nebo naopak pomáhá přilákat větší predátory, kteří si ze svítilek udělají svoji kořist. Je také možné, že svítilka používá světlo k omámení vlastní kořisti. Nebo je to prostě jen zábavný způsob, jakým svítilky dávají dobrou noc.

Rozměr:
  výška:     9 cm (15 cm)
  šířka:     12 cm
  hloubka:  5 cm
Cena: 255 Kč

Doporučujeme

Kontakt

Provozovatel:
Getrun s.r.o.
Hornokrčská 1947/2
114 00 PRAHA 4
IČ: 24257753
DIČ: CZ24257753

informace:
info@plysak.cz
+420 603 417 312
www.plysak.cz

www.plysak.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.